Blog

PPL NEDİR?
İngilizce "Private Pilot Licence" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Hususi pilot lisansı" anlamına gelmektedir.
Daha önce hiçbir uçuş eğitimi almamış ve pilotluğa ilk adımı atmak isteyenler için düzenlenen bir eğitim programdır. Bu programda adaylar PPL lisanslarını aldıktan sonra ticari maksat dışında her türlü tek motorlu uçakları kullanabilirler.

ATPL NEDİR ?
Havayolu nakliye pilotu lisansı (ATPL), en üst düzeydeki ticarî pilotluk lisansı. ATPL, İngilizce Airline Transport Pilot Licence kavramının kısaltmasıdır.
 Ticari pilot lisansı almak isteyerek havacılığa ilk adımı atan pilot adayları için PPL eğitimi dahil, bütün ATPL Frozen teori ve uçuş müfredatını kapsayan 18-24 ay süresince kesintisiz uygulanan bir eğitim türüdür. ATPL Lisansına sahip bireyler, havayolu şirketlerinde yardımcı pilot veya kaptan pilot olarak görev yapabilirler.

Gözlerim numaralı pilot olabilir miyim? 
Hipermetrop numaranız 5 dereceden, miyop numaranız ise 6 dereceden büyük olmamalı.
Ayrıca Astigmat rahatsızlığı olan bireylerin numarası 2 dereceyi aşmamalı. 
Sağ ve sol göz numaraları eşit olmayan adayları için ise; her iki göz arasında ki numara farkı 2 dereceden fazla olmamalı. 

Kaptan pilot ve yardımcı pilot arasında ne fark vardır?
Yolcu uçaklarında güvenlik nedeni ile iki pilot yer almaktadır. Uçağı bir pilot yalnız başına uçurabilir fakat uçuş esnasında özellikle iniş ve kalkışlarda, pilotların iş yükü oldukça fazladır. Bu nedenle kokpitte her iki pilot arasında görev dağılımı yapılır. Pilotlardan biri uçağın uçurulmasından sorumlu olurken, diğer pilot uçağın tüm iletişiminden ve göstergelerin izlenmesinden sorumlu olur. Bu görev dağılımına kaptan pilot karar verir. Kaptan pilot uçağın tüm sorumluluğuna sahip olduğu gibi aynı zamanda yardımcı pilotun gerekli tecrübeyi edinmesine de yardımcı olur.